Oficjalny Serwis Miasta Wałbrzycha

Turystyka

ZAMEK KSIĄŻ
(dawne nazwy to Fürstenberg lub Fürstenstein). Największy zamek na Dolnym Śląsku, trzeci co wielkości w Polsce. Majestatyczny kolos zbudowany na skale, bajecznie wtopiony w Książański Park Krajobrazowy. Leży w północnej części miasta nad doliną Pełcznicy na wysokości około 395 m n.p.m. Zbudowany w XIII w. przez księcia świdnickiego Bolka I, w ciągu stuleci wielokrotnie rozbudowywany stanowi obecnie urzekający konglomerat wielu stylów architektonicznych. Imponująca bryła zamku mieści ponad 400 pomieszczeń w tym reprezentacyjne sale, salony wystawowe, sale konferencyjne oraz komfortowe wnętrza hotelowo -gastronomiczne. Wspaniałe plenery przyciągają filmowców i artystów. Można tu odpocząć obcując z historią, w otoczeniu zieleni i ciekawie spędzić czas, bowiem Zamek to centrum kulturalno - wystawiennicze regionu, siedziba cenionej w kraju Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA "Zamek Książ" oraz miejsce wielu prestiżowych imprez, z których największą popularnością cieszy się Festiwal Kwiatów i Sztuki i Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy.

Wałbrzych, ul. Piastów Śl. 1,
tel. 74 66 43 834, 74 66 43 850
www.ksiaz.walbrzych.pl


STADO OGIERÓW KSIĄŻ
Stado Ogierów Książ jest ośrodkiem hodowli koni rasy śląskiej oraz profesjonalnego sportu zaprzęgowego, ale również miejscem rekreacji. Zakład mieści się w wybudowanym w połowie XIX wieku unikatowym architektonicznie kompleksie budynków rozmieszczonych na planie czworoboku. Pierwotnie były to stajnie Hochbergów, właścicieli położonego w sąsiedztwie Zamku Książ. W obiekcie znajdowały się: stajnia koni wierzchowych, stajnia koni powozowych, stajnia koni roboczych, stajnia ogierów czołowych, powozownia, kryta ujeżdżalnia. Stadnina przetrwała czasy II wojny w stanie nienaruszonym. Do dziś można oglądać modrzewiową ujeżdżalnię wybudowaną bez użycia gwoździa czy oryginalne stanowiska dla koni z czasów księżnej Daisy. Obecnie są tu 23 ogiery rasy śląskiej, a ośrodek jest jedyną założoną w 1997 r. państwową stadniną klaczy śląskich liczącą ok. 30 matek.

W scenerii zabytkowych obiektów Stada Książ odbywają się różnego rodzaju zawody i pokazy, m.in.: widowiskowa Dolnośląska Amatorska Liga Zaprzęgowa (eliminacje w maju, finał we wrześniu), w czerwcu Mistrzostwa Młodzieży Szkolnej i Akademickiej o puchar Zbigniewa Dąbrowskiego, w lipcu Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia im. księżnej Daisy von Pless oraz Krajowy Czempionat Koni Rasy Śląskiej, we wrześniu Międzynarodowe Mistrzostwa w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi orz Zawody Międzynarodowe i Krajowe w Powożeniu. Organizujemy również trzy zaprzęgowe zakłady treningowe: dwa dla klaczy śląskich i jeden dla ogierów rasy śląskiej i innych ras.

Ośrodek prowadzi naukę jazdy konnej i hipoterapię, oferuje także wynajem bryczek, przejażdżki tramwajami konnymi, organizację urodzin dla dzieci oraz ogniska w plenerze, a zimą – kuligi.

Do obiektów można dojechać samochodem (oferujemy własny parking) lub autobusem z Wałbrzycha (linia nr 8). Stado Ogierów Książ oddalone jest od centrum Wałbrzycha o ok. 8 km, od Świdnicy o niecałe 20 km.

Wałbrzych ul. Jeździecka 3
tel. 74 840 58 60
www.stadoksiaz.pl