Oficjalny Serwis Miasta Wałbrzycha

Rowerowa niedziela w Starej Kopalni w Wałbrzychu

Rowerowa niedziela
Rowerowa niedziela w Starej Kopalni w Wałbrzychu

Miniona niedziela w Starej Kopalni upłynęła pod znakiem rowerowych aktywności. Od rana trwał Festiwal Rowerowy Aglomeracji Wałbrzyskiej, który był podsumowaniem Polsko – Czeskiego projektu pn. Rozwój turystyki rowerowej Ziemi Broumowskiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Pierwszych gości na rowerach w Starej Kopalni w Wałbrzychu wypatrzyć można było  już przed 9 rano. Właśnie o tej godzinie ruszało biuro zawodów dla wyścigów rowerowych dla dzieci do 10 roku życia. Rywalizacja najmłodszych rowerzystów była jedną z atrakcji przygotowanych na terenie Starej Kopalni podczas Festiwalu Rowerowego Aglomeracji Wałbrzyskiej.
Oficjalnego otwarcia wydarzenia po godzinie 10:00 dokonali: wiceprezydentka Wałbrzycha Sylwia Bielawska, wiceprezydent Świdnicy Szymon Chojnowski, Dyrektor Starej Kopalni Jan Jędrasik, oraz przedstawiciele LOT AW, odpowiedzialni za realizację projektu Katarzyna Matuła i Mateusz Rosiak. Chwilę później górny parking Starej Kopalni rozgrzały emocje rodziców i najmłodszych dzieci, które wystartowały w wyścigu na rowerkach biegowych na specjalnie wytyczonej trasie. Honorowych startów dokonali wiceprezydenci, a na mecie czekały medale, dyplomy i jak na bohaterów przystało – sesje zdjęciowe na ściance.
Poważnie do wyścigów podeszli starsi, zarówno chłopcy jak i dziewczynki, dla których przygotowano specjalnie wyznaczoną trasę na terenie zielonym. Podczas wyścigowych rund nie zabrakło prawdziwej rywalizacji, sportowych dramatów, nie ukończonych zawodów, kraks jak to na rowerach górskich i wielu radości na mecie. Do pokonania było kila rund w zależności od kategorii,  w których startowali uczestnicy. Głośny doping rodziców i kibiców rozchodził się po całej okolicy, a na mecie medale, duma i gratulacje. Dla najlepszej trójki w poszczególnych kategoriach czekało podium, na którym dekoracji i gratulacji dla zwycięzców dokonali wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska i prezeska LOT AW Anna Żabska. Każdy zapisany uczestnik zawodów otrzymał specjalny pakiet startowy w postaci lampek rowerowych, bidonu, torby i map ze szlakami rowerowymi regionu, czyli idealnego zestawu na przyszłe rowerowe wycieczki z rodzicami.
Równolegle wyścigom w industrialnych plenerowych przestrzeniach kopalni ruszyło festiwalowe miasteczko. Do godziny 16:00, każdy kto odwiedził tego dnia Starą Kopalnię, zupełnie bezpłatnie mógł skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych na stoiskach partnerów LOT AW. Wśród nich znalazła się m.in. wypożyczalnia rowerów elektrycznych, rowerowe tory przeszkód, animacje z konkursami dla dzieci, warsztaty, fotobudka, czy polsko czeski katering: kiełbaski i zupa czosnkowa. Dla wszystkich zagrał koncert zespół z Czech – Bohdan Jeneczek Quintet, a koło godziny 12 odbyło się losowanie tomboli z nagrodami dla uczestników wycieczek rowerowych, które przybyły z Walimia, Głuszycy i Jedliny Zdroju, a po wspólnym połączeniu swoich sił w Parku w Rusinowej – wspólnie z grupą Wałbrzyską peletonem dotarła specjalnie na Festiwal. Wśród rowerzystów, którzy pojawili się na festiwalu wypatrzyć można było m.in. Prezydenta Wałbrzycha, Burmistrza Głuszycy, Jedliny Zdroju, czy oficera rowerowego Wałbrzycha.
Wśród uczestniczących w festiwalu spotkać można było przedstawicieli m.in. Głuszycy, Jedliny, Świdnicy, Walimia, Strzegomia, czy Nowej Rudy. Swój festiwalowy akcent pozostawili również Aqua Zdrój, KKW Wałbrzych,  LGD Szlak Granitu, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, biuro turystyczne Nord Active, Strefa MTB Głuszyca, Osówka, noclegi Sovanova, Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej oraz Muzeum Inżynierii i Techniki Motoryzacji wraz z campingiem Stawy Marcowe.  Każdy z nich przygotował specjalne atrakcje dla uczestników na swoich stoiskach.
Festiwal był podsumowaniem rowerowego projektu w ramach, którego już wcześniej zaprezentowano stronę internetową i aplikację dla rowerzystów bikesudety.pl, mapy, koszulki, spoty promujące aktywności rowerowe w regionie, oraz wspomniane już wyżej gadżety rowerowe – lamki, bidony i torby.
Zadanie  zostało zrealizowane w ramach  projektu pt. „Rozwój turystyki rowerowej Ziemi Broumovskiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej” (nr projektu: CZ.11.2.45/0.0/0.0/21_033/0003108) współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.