• Tschechisch
27.06.2017
Olga Tokarczuk i Komiks ponad granicami w Starej Kopalni

Czesko-polska wystawa komiksu Komiks ponad granicami / Komiks nad hranicemi

1 lipca 2017 roku w Parku Wielokulturowym Stara Kopalnia w Wałbrzychu w ramach festiwalu Góry Literatury odbędzie się wernisaż czesko-polskiej wystawy komiksu KOMIKS PONAD GRANICAMI. Wystawa jest prezentacją czterech przedsięwzięć komiksowych: dwóch czeskich powieści graficznych Alois Nebel autorstwa Jaroslava Rudiša i Jaromíra 99 oraz Błąd, stworzonej przez Marka Šindelkę, Vojtěcha Maška, Matěja Lipavský’ego i Pure Peauty oraz dwóch polskich adaptacji graficznych prozy Olgi Tokarczuk: komiks Profesor Andrews został zrealizowany przez Dominika Szcześniaka i Grzegorza Pawlaka według opowiadania Profesor Andrews w Warszawie, zaś przygotowywana obecnie powieść graficzna Daniela Chmielewskiego Ja, Nina Szubur jest swobodną adaptacją powieści Anna In w grobowcach świata. Polska część ekspozycji opatrzona jest komentarzami autorów i pokazuje elementy procesu kreacji komiksowej opowieści.

Wystawa, przygotowana po polsku i po czesku, zostanie też zaprezentowana po obu stronach granicy: najpierw w wałbrzyskiej Starej Kopalni, a następnie w klasztorze w Broumovie. Wernisaż wystawy w Wałbrzychu, połączony z debatą o komiksie, literaturze i związkach oraz granicach między nimi z udziałem autorów: Marka Šindelki, Matěja Lipavský’ego, Daniela Chmielewskiego, Grzegorza Pawlaka oraz Olgi Tokarczuk, odbędzie się w sobotę 1 lipca o godz. 16.00. Po debacie, o godz. 19.30 zapraszamy na koncert Stinky z zespołem z Broumova. Otwarcie wystawy po stronie czeskiej w Klasztorze Benedyktynów w Broumovie planowane jest w piątek 7 lipca o godz. 19.30.

Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie Kulturalne Góry Babel oraz Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, zaś sponsorami festiwalu i wystawy są: Grupa Wyszehradzka, Fundacja Kukatko, Gmina Nowa Ruda oraz Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Śląskich.

PROGRAM WYDARZENIA 1 LIPCA:

Godzina 16:00 | budynek Galerii(sala B5)
Czesko-polska wystawa komiksu
KOMIKS PONAD GRANICAMI / KOMIKS NAD HRANICEMI
Marek Šindelka, Vojtěch Mašek, Matěj Lipavský i Pure Peauty: Błąd
Jaroslav Rudiš i Jaromír 99: Alois Nebel
Daniel Chmielewski: Ja, Nina Szubur
Dominik Szcześniak i Grzegorz Pawlak: Profesor Andrews
Prezentowana w ramach tegorocznej edycji festiwalu Góry Literatury w Parku Wielokulturowym Stara Kopalnia w Wałbrzychu czesko-polska wystawa KOMIKS PONAD GRANICAMI jest prezentacją czterech przedsięwzięć komiksowych, które pod różnymi względami odnieść można do problemu istnienia granic w naszym życiu i sztuce oraz prób przekraczania tych granic.

Godzina 17:00
Literacki panel dyskusyjny z udziałem OlgI Tokarczuk, Marka Sindelki, Mateja Lipavskiego, Daniela Chmielewskiego, Dominika Szcześniaka, Grzegorza Pawlaka - prowadzenie kurator wystawy Wojciech Birek

Godzina 19:30
koncert Stinki z zespołem z Broumova

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Serdecznie zapraszamy.

Kamila Świerczyńska
Starszy specjalista ds. marketingu